Wydział Matematyki na XII Forum Klubów Młodego Odkrywcy w Warszawie

06.12.2023

W dniach 24-25 listopada 2023 roku odbyło się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie XII Forum Klubów Młodego Odkrywcy. Klub Młodego Odkrywcy to program koordynowany przez CNK, nastawiony na tworzenie grup dzieci i młodzieży zainteresowanych wykonywaniem eksperymentów w różnych dziedzinach nauki. Szczegóły tego programu można znaleźć na stronie www.kmo.org.pl. Uniwersytet w Białymstoku jest partnerem regionalnym CNK w tym programie.

Podczas tegorocznego Forum wielką uwagę zwracano na współpracę międzynarodową i właśnie w ramach tej współpracy dr Anna Rybak prowadziła razem z Panią Arianą Vacaretu reprezentującą Smart Hands Club w Colegiul National Emil Racovita w Cluj-Napoca w Rumunii warsztaty dla Opiekunów Klubów. Warsztaty nosiły tytuł "Odkrywanie matematyki poprzez praktyczne eksperymenty". Badaliśmy następujące zagadnienia:

• czy można krzyż grecki przekształcić w kwadrat;
  • ile jest geometrii w pomarańczy, ile jest geometrii na globusie;
  • jaki jest związek pewnej gry w kostki z funkcją wykładniczą;
  • jaki jest stosunek powierzchni kostki sześciennej do jej objętości.

Dnia 25.11.2023 w ramach XII Forum KMO odbył się Festiwal "KMO regionów", czyli przestrzeń dla społeczności regionalnych i
zagranicznych gdzie była okazja, na własnej skórze, doświadczyć co działo się w klubach podczas ostatniego roku. Na festiwalu było zorganizowane stoisko pokazujące działalność Klubów Młodego Odkrywcy działających w Regionie Podlasie. Na stoisku prezentowali się opiekunowie Klubów:

• dr Justyna Makowska i dr Anna Rybak - "Kluby Matematyczne" działający na Wydziale Matematyki
  • Lidia Grad - "Klub Exodus"
  • Bogumiła Łebska - "Klub Przygoda"

Nasi Opiekunowie Klubów, dr Justyna Makowska i dr Anna Rybak, pokazywały działalność matematycznych Klubów Młodych Odkrywców działających przy Wydziale Matematyki.